Tournament Details
Under 14 Boys Rackets Academy


City :   Dubai

Date :   09/12/2021

Category :   Boys 14

Surface :   Hard

Prize Money :   $No

Tournament Location

  • City/Town:  Dubai

  • Tennis club:  RACKETS TENNIS TRAINING SERVICES

  • Address:  Green Community, Motor City, Dubai
tournament

Login to TE-PIN for full fact sheet information and to enter and withdraw from tournaments. If you do not have an TE-PIN membership please contact us

Tournament Information

Only outline information is shown here. Further detail is available in your TE-PIN account.

Entry via TE-PIN: Please go to TE-PIN. s-pin.com and log into your TE-PIN account to enter.

Entry deadline:   08/12/2021

(Withdrawal on TE-PIN, or after the Freeze Deadline by withdrawal form to the Supervisor & TE)

Singles Main Draw

Size:   32

Dates:   09/12/2021 - 18/12/2021

Singles Qualifying Draw

Size:   16

Dates:   09/12/2021

Sign-In Deadline :  08/12/2021

Doubles Main Draw

Size:   0

Dates:   09/12/2021 - 18/12/2021

Sign-in Deadline  08/12/2021

Official Ball:  Head Pro

Prize money offered:   $No

Hospitality: 

Rule of the tournament:  Download

Select A Category TO View The Drawsheet

Main Draw 

Start Time09/12/2021

Association ، City ,Dubai

GradeA+

St.
Rank
Cnty
R32
R16
QuarterFinal
Semifinal
Final
Winner
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
7
27
92
43
63
16
2
26
21
40
105
11
13
9
31
45
47
10
8
110
74
32
90
66
6
RUS
IDN
SRB
IND
FRA
POL
ITA
IND
AUT
ROU
FRA
GBR
IDN
IND
PHL
PAK
CAN
IND
ARE
RUS
DEU
IND
TUN
IND
IND
CAN
Saad BUKADIDA
Bye
Rashad FATIH
Aleksa ANTONIJEVIC
Hursh PATEL
Henri HILAL
Leon WOJCIECHOWSKI
Nicola ECCHER
Abhinav MONIKUTTAN
Bye
Chris jovan GUBZA
Matei SUCU
Gabriel MAITREJEAN
Issah ALI
Bye
Fazza PRAKOSO
Shlok DEV
Bye
Jyle daniel LANDICHO
Ayaan MALIK
Omar ELBAHRAWY
Shivam GANDHI
Bye
Abdulla ALMARZOOQI
Ernest YAKUBOVSKIY
Yannick MULLER
Rushi PATEL
Ayham KHAN
Abhinand ALOOR
Vansh TOLANI
Bye
Yassin ELBAHRAWY
BUKADIDA
ANTONIJEVIC W.O
PATEL W.O
ECCHER W.O
MONIKUTTAN
GUBZA 6-0 6-1
ALI W.O
PRAKOSO
DEV
LANDICHO W.O
ELBAHRAWY 6-0 6-0
ALMARZOOQI
YAKUBOVSKIY 6-0 6-1
PATEL W.O
TOLANI W.O
ELBAHRAWY
BUKADIDA 6-1 6-1
ECCHER 6-0 6-3
GUBZA 6-2 6-2
PRAKOSO W.O
LANDICHO 6-1 6-0
ELBAHRAWY W.O
YAKUBOVSKIY 6-0 6-0
ELBAHRAWY 6-0 6-0
ECCHER 6-4 6-2
GUBZA 6-1 6-0
LANDICHO 6-1 6-2
ELBAHRAWY 7-5 6-3
ECCHER 6-4 2-6 10-7
ELBAHRAWY 6-1 6-4
ECCHER 6-3 6-0

Qualifying 

Double 

Boy's MD

R32
Saad BUKADIDA
Rashad FATIH W.O Aleksa ANTONIJEVIC
Hursh PATEL W.O Henri HILAL
Leon WOJCIECHOWSKI W.O Nicola ECCHER
Abhinav MONIKUTTAN
Chris jovan GUBZA 6-0 6-1 Matei SUCU
Gabriel MAITREJEAN W.O Issah ALI
Fazza PRAKOSO
Shlok DEV
Jyle daniel LANDICHO W.O Ayaan MALIK
Omar ELBAHRAWY 6-0 6-0 Shivam GANDHI
Abdulla ALMARZOOQI
Ernest YAKUBOVSKIY 6-0 6-1 Yannick MULLER
Rushi PATEL W.O Ayham KHAN
Abhinand ALOOR W.O Vansh TOLANI
Yassin ELBAHRAWY
R16
Saad BUKADIDA 6-1 6-1 Aleksa ANTONIJEVIC
Hursh PATEL 0-6 3-6 Nicola ECCHER
Abhinav MONIKUTTAN 2-6 2-6 Chris jovan GUBZA
Issah ALI W.O Fazza PRAKOSO
Shlok DEV 1-6 0-6 Jyle daniel LANDICHO
Omar ELBAHRAWY W.O Abdulla ALMARZOOQI
Ernest YAKUBOVSKIY 6-0 6-0 Rushi PATEL
Vansh TOLANI 0-6 0-6 Yassin ELBAHRAWY
QuarterFinal
Saad BUKADIDA 4-6 2-6 Nicola ECCHER
Chris jovan GUBZA 6-1 6-0 Fazza PRAKOSO
Jyle daniel LANDICHO 6-1 6-2 Omar ELBAHRAWY
Ernest YAKUBOVSKIY 5-7 3-6 Yassin ELBAHRAWY
Semifinal
Nicola ECCHER 6-4 2-6 10-7 Chris jovan GUBZA
Jyle daniel LANDICHO 1-6 4-6 Yassin ELBAHRAWY
Final
Nicola ECCHER 6-3 6-0 Yassin ELBAHRAWY
Winner
Nicola ECCHER