Tournament Details
PUCA Tennis Championship Series - BU16 - Series 3


City :   Dubai

Date :   08/04/2022

Category :   Boys 16

Surface :   Hard

Prize Money :   $

Tournament Location

  • City/Town:  Dubai

  • Tennis club:  TOPSPIN TRAINING CENTER LLC

  • Address:  601, Business Tower Rashidiya
tournament

Login to TE-PIN for full fact sheet information and to enter and withdraw from tournaments. If you do not have an TE-PIN membership please contact us

Tournament Information

Only outline information is shown here. Further detail is available in your TE-PIN account.

Entry via TE-PIN: Please go to TE-PIN. s-pin.com and log into your TE-PIN account to enter.

Entry deadline:   04/04/2022

(Withdrawal on TE-PIN, or after the Freeze Deadline by withdrawal form to the Supervisor & TE)

Singles Main Draw

Size:   32

Dates:   08/04/2022 - 17/04/2022

Singles Qualifying Draw

Size:   8

Dates:   08/04/2022

Sign-In Deadline :  04/04/2022

Doubles Main Draw

Size:  

Dates:   08/04/2022 - 17/04/2022

Sign-in Deadline  04/04/2022

Official Ball: 

Prize money offered:   $

Hospitality: 

Rule of the tournament:  Download

Select A Category TO View The Drawsheet

Main Draw 

Start Time08/04/2022

Association ، City ,Dubai

GradeA+

St.
Rank
Cnty
R32
R16
QuarterFinal
Semifinal
Final
Winner
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
1
18
23
41
10
54
8
7
30
24
45
20
49
35
3
12
34
26
28
32
33
2
13
27
63
17
19
22
4
IND
RUS
LBN
BGD
IND
UKR
CAN
LKA
NLD
IND
PAK
IND
ROU
IND
ROU
IND
IND
IND
RUS
ARE
LBN
USA
SRB
ITA
IND
IND
IND
IND
EGY
Mohammed AZEEZ
Bye
Artemiy SOLOVEV
Ralph FARAH
Khondoker SHAHID
Idhant KASTWAR
Vsevolod TERZI
Zein IONESCU
Raed RIZVIE
Richard WESTPHAL
Abhinand ALOOR
Abdullah BIN ASAD
Arjun RAMACHANDRAN
Matei SUCU
Arnav PATIL
Tudor ZECHERU
Abhinav MONIKUTTAN
Armaan CHOPRA
Paarth JOSHI
Georgii BOCHAROV
Khalid FARAIDOONI
Adam EL MASRI
Bye
Muaz MALIK
Matija PUTIC
Nicola ECCHER
Rushi PATEL
Shrish SATWANI
Elham EDAVALATH
Vigneshwar PATCHEAPPANE
Bye
Khaled IBRAHIM
AZEEZ
FARAH 6-7 6-1 10-8
KASTWAR 6-2 6-1
TERZI W.O
RIZVIE W.O
ALOOR W.O
SUCU W.O
ZECHERU W.O
MONIKUTTAN W.O
BOCHAROV 6-3 6-1
FARAIDOONI W.O
MALIK
PUTIC W.O
SATWANI 3-6 6-3 10-2
EDAVALATH W.O
IBRAHIM
FARAH W.O
KASTWAR 6-0 6-0
RIZVIE 6-2 6-0
ZECHERU 6-1 6-1
BOCHAROV 7-5 6-1
MALIK 6-0 6-0
PUTIC 6-1 6-1
EDAVALATH W.O
KASTWAR W.O
ZECHERU 6-4 6-2
MALIK 6-0 6-1
PUTIC 6-4 6-2
ZECHERU 0-6 6-1 10-7
MALIK 7-6 1-6 10-7
MALIK 6-2 7-5

Qualifying 

Double 

Boy's MD

R32
Mohammed AZEEZ
Artemiy SOLOVEV 7-6 1-6 8-10 Ralph FARAH
Khondoker SHAHID 2-6 1-6 Idhant KASTWAR
Vsevolod TERZI W.O Zein IONESCU
Raed RIZVIE W.O Richard WESTPHAL
Abhinand ALOOR W.O Abdullah BIN ASAD
Arjun RAMACHANDRAN W.O Matei SUCU
Arnav PATIL W.O Tudor ZECHERU
Abhinav MONIKUTTAN W.O Armaan CHOPRA
Paarth JOSHI 3-6 1-6 Georgii BOCHAROV
Khalid FARAIDOONI W.O Adam EL MASRI
Muaz MALIK
Matija PUTIC W.O Nicola ECCHER
Rushi PATEL 6-3 3-6 2-10 Shrish SATWANI
Elham EDAVALATH W.O Vigneshwar PATCHEAPPANE
Khaled IBRAHIM
R16
Mohammed AZEEZ W.O Ralph FARAH
Idhant KASTWAR 6-0 6-0 Vsevolod TERZI
Raed RIZVIE 6-2 6-0 Abhinand ALOOR
Matei SUCU 1-6 1-6 Tudor ZECHERU
Abhinav MONIKUTTAN 5-7 1-6 Georgii BOCHAROV
Khalid FARAIDOONI 0-6 0-6 Muaz MALIK
Matija PUTIC 6-1 6-1 Shrish SATWANI
Elham EDAVALATH W.O Khaled IBRAHIM
QuarterFinal
Ralph FARAH W.O Idhant KASTWAR
Raed RIZVIE 4-6 2-6 Tudor ZECHERU
Georgii BOCHAROV 0-6 1-6 Muaz MALIK
Matija PUTIC 6-4 6-2 Elham EDAVALATH
Semifinal
Idhant KASTWAR 6-0 1-6 7-10 Tudor ZECHERU
Muaz MALIK 7-6 1-6 10-7 Matija PUTIC
Final
Tudor ZECHERU 2-6 5-7 Muaz MALIK
Winner
Muaz MALIK