Tournament Details
PUCA Tennis Championship Series - BU16 -Series 1


City :   Dubai

Date :   11/02/2022

Category :   Boys 16

Surface :   Hard

Prize Money :   $

Tournament Location

  • City/Town:  Dubai

  • Tennis club:  PUCA PRO TENNIS TRAINING LLC

  • Address:  601, Business Tower Rashidiya
tournament

Login to TE-PIN for full fact sheet information and to enter and withdraw from tournaments. If you do not have an TE-PIN membership please contact us

Tournament Information

Only outline information is shown here. Further detail is available in your TE-PIN account.

Entry via TE-PIN: Please go to TE-PIN. s-pin.com and log into your TE-PIN account to enter.

Entry deadline:   07/02/2022

(Withdrawal on TE-PIN, or after the Freeze Deadline by withdrawal form to the Supervisor & TE)

Singles Main Draw

Size:   32

Dates:   11/02/2022 - 20/02/2022

Singles Qualifying Draw

Size:   8

Dates:   11/02/2022

Sign-In Deadline :  07/02/2022

Doubles Main Draw

Size:  

Dates:   11/02/2022 - 20/02/2022

Sign-in Deadline  07/02/2022

Official Ball:  HEAD Pro

Prize money offered:   $

Hospitality: 

Rule of the tournament:  Download

QUALIFYING

Pos Player Age Uae Ranking
Select A Category TO View The Drawsheet

Main Draw 

Start Time11/02/2022

Association ، City ,Dubai

GradeA+

St.
Rank
Cnty
R32
R16
QuarterFinal
Semifinal
Final
Winner
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
1
26
24
21
68
27
39
15
9
57
32
4
23
66
33
7
6
12
22
50
31
61
43
3
11
46
17
47
53
25
42
5
IND
RUS
IND
RUS
ZAF
CAN
PAK
RUS
IND
HUN
LBN
ROU
IND
JPN
IND
ARE
LKA
SRB
ITA
PHL
IND
IDN
IND
EGY
IND
BGD
IND
UKR
KAZ
NLD
ROU
FIN
Mohammed AZEEZ
Ernest YAKUBOVSKIY
Paarth JOSHI
Artemiy SOLOVEV
Fayyaad OMAR
Adam EL MASRI
Abdullah BIN ASAD
Saad BUKADIDA
Nihal NAIR
Daniel BLASKO
Ralph FARAH
Tudor ZECHERU
Abhinand ALOOR
Kazuto YAMANISHI
Arnav PATIL
Abdulla ALMARZOOQI
Raed RIZVIE
Matija PUTIC
Nicola ECCHER
Jyle daniel LANDICHO
Armaan CHOPRA
Fazza PRAKOSO
Raegan LEWIS
Khaled IBRAHIM
Abhinav MONIKUTTAN
Khondoker SHAHID
Vigneshwar PATCHEAPPANE
Vsevolod TERZI
Shokan BEKBERGEN
Richard WESTPHAL
Matei SUCU
Henri KYTOSAARI
AZEEZ 7-6 5-7 10-8
JOSHI W.O
EL MASRI 6-4 6-2
BUKADIDA 6-0 6-1
NAIR 6-0 6-2
FARAH W.O
ALOOR 6-0 6-0
ALMARZOOQI 6-0 6-0
PUTIC W.O
ECCHER W.O
PRAKOSO 6-4 6-1
IBRAHIM 6-3 6-3
MONIKUTTAN 6-2 6-4
PATCHEAPPANE 6-1 6-0
WESTPHAL W.O
KYTOSAARI 6-2 6-1
AZEEZ 6-0 6-0
BUKADIDA 7-5 6-2
NAIR 6-4 1-6 10-7
ALOOR 6-1 1-6 10-5
PUTIC 6-3 6-3
IBRAHIM 6-1 6-1
MONIKUTTAN 6-0 6-1
KYTOSAARI 6-2 5-0 Ret.
AZEEZ 6-2 6-4
NAIR 6-4 6-4
PUTIC 6-2 7-6
KYTOSAARI 6-1 6-3
AZEEZ 6-4 6-0
PUTIC 6-4 6-3
PUTIC 6-2 7-5

Qualifying 

Double 

Boy's MD

R32
Mohammed AZEEZ 7-6 5-7 10-8 Ernest YAKUBOVSKIY
Paarth JOSHI W.O Artemiy SOLOVEV
Fayyaad OMAR 4-6 2-6 Adam EL MASRI
Abdullah BIN ASAD 0-6 1-6 Saad BUKADIDA
Nihal NAIR 6-0 6-2 Daniel BLASKO
Ralph FARAH W.O Tudor ZECHERU
Abhinand ALOOR 6-0 6-0 Kazuto YAMANISHI
Arnav PATIL 0-6 0-6 Abdulla ALMARZOOQI
Raed RIZVIE W.O Matija PUTIC
Nicola ECCHER W.O Jyle daniel LANDICHO
Armaan CHOPRA 4-6 1-6 Fazza PRAKOSO
Raegan LEWIS 3-6 3-6 Khaled IBRAHIM
Abhinav MONIKUTTAN 6-2 6-4 Khondoker SHAHID
Vigneshwar PATCHEAPPANE 6-1 6-0 Vsevolod TERZI
Shokan BEKBERGEN W.O Richard WESTPHAL
Matei SUCU 2-6 1-6 Henri KYTOSAARI
R16
Mohammed AZEEZ 6-0 6-0 Paarth JOSHI
Adam EL MASRI 5-7 2-6 Saad BUKADIDA
Nihal NAIR 6-4 1-6 10-7 Ralph FARAH
Abhinand ALOOR 6-1 1-6 10-5 Abdulla ALMARZOOQI
Matija PUTIC 6-3 6-3 Nicola ECCHER
Fazza PRAKOSO 1-6 1-6 Khaled IBRAHIM
Abhinav MONIKUTTAN 6-0 6-1 Vigneshwar PATCHEAPPANE
Richard WESTPHAL 2-6 0-5 Ret. Henri KYTOSAARI
QuarterFinal
Mohammed AZEEZ 6-2 6-4 Saad BUKADIDA
Nihal NAIR 6-4 6-4 Abhinand ALOOR
Matija PUTIC 6-2 7-6 Khaled IBRAHIM
Abhinav MONIKUTTAN 1-6 3-6 Henri KYTOSAARI
Semifinal
Mohammed AZEEZ 6-4 6-0 Nihal NAIR
Matija PUTIC 6-4 6-3 Henri KYTOSAARI
Final
Mohammed AZEEZ 2-6 5-7 Matija PUTIC
Winner
Matija PUTIC