Tournament Details
4th Al Habtoor Tennis Cup -Boy's U14


City :   Dubai

Date :   03/12/2020

Category :   Boys 14

Surface :   Hard

Prize Money :   $0

Tournament Location

  • City/Town:  Dubai

  • Tennis club:  Al Habtoor Tennis Academy

  • Address:  Al Habtoor City
tournament

Login to TE-PIN for full fact sheet information and to enter and withdraw from tournaments. If you do not have an TE-PIN membership please contact us

Tournament Information

Only outline information is shown here. Further detail is available in your TE-PIN account.

Entry via TE-PIN: Please go to TE-PIN. s-pin.com and log into your TE-PIN account to enter.

Entry deadline:   29/11/2020

(Withdrawal on TE-PIN, or after the Freeze Deadline by withdrawal form to the Supervisor & TE)

Singles Main Draw

Size:   16

Dates:   03/12/2020 - 12/12/2020

Singles Qualifying Draw

Size:   8

Dates:   03/12/2020

Sign-In Deadline :  29/11/2020

Doubles Main Draw

Size:  

Dates:   03/12/2020 - 12/12/2020

Sign-in Deadline  29/11/2020

Official Ball:  Babolat

Prize money offered:   $0

Hospitality: 

Rule of the tournament:  Download

Select A Category TO View The Drawsheet

Main Draw 

Start Time03/12/2020

Association ، CityUAE TF ,Dubai

GradeA

St.
Rank
Cnty
R16
QuarterFinal
Semifinal
Final
Winner
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
46
38
23
19
58
51
51
34
4
95
44
30
45
20
100
87
USA
CHE
RUS
IND
IND
IND
CAN
IND
LKA
EGY
IND
ROU
IND
ITA
IND
IND
Muaz MALIK
Paul HOUMAN
Artemiy SOLOVEV
Nihal NAIR
Abhinand ALOOR
Darshan PATEL
Mazhar ATASSI
Paarth JOSHI
Raed RIZVIE
Ismail ELHELALI
Sumer MEHTA
Dev KANBARGIMATH
Kaushik ARUN KUMAR
Nicola ECCHER
Armaan CHOPRA
Idhant KASTWAR
MALIK W.O
SOLOVEV 6-4 6-3
ALOOR 6-3 3-6 10-6
ATASSI 6-0 6-3
RIZVIE 6-0 6-0
KANBARGIMATH 6-3 6-1
ARUN KUMAR 6-4 6-3
KASTWAR 6-1 6-1
MALIK 6-2 6-0
ATASSI 2-6 6-1 10-5
KANBARGIMATH 6-0 6-1
ARUN KUMAR 6-1 6-2
MALIK 6-2 7-5
KANBARGIMATH 6-1 7-5
KANBARGIMATH 7-6(2) 6-1

Qualifying 

Start Time03/12/2020

Association ، CityUAE TF ,Dubai

GradeA

St.
Rank
Cnty
R8
Qualified
1
2
3
4
5
6
7
8
23
40
8
20
RUS
PAK
RUS
ITA
Artemiy SOLOVEV
Shayan HUSSAIN
Saad BUKADIDA
Nicola ECCHER
SOLOVEV 6-3 6-1
ECCHER 6-2 6-3
Q1
Q2
Q3
Q4

Double 

Qualy Draw

R8
Artemiy SOLOVEV 6-3 6-1 Shayan HUSSAIN
Saad BUKADIDA 2-6 3-6 Nicola ECCHER
Qualified
Artemiy SOLOVEV Nicola ECCHER

Main Draw

R16
Muaz MALIK W.O Paul HOUMAN
Artemiy SOLOVEV 6-4 6-3 Nihal NAIR
Abhinand ALOOR 6-3 3-6 10-6 Darshan PATEL
Mazhar ATASSI 6-0 6-3 Paarth JOSHI
Raed RIZVIE 6-0 6-0 Ismail ELHELALI
Sumer MEHTA 3-6 1-6 Dev KANBARGIMATH
Kaushik ARUN KUMAR 6-4 6-3 Nicola ECCHER
Armaan CHOPRA 1-6 1-6 Idhant KASTWAR
QuarterFinal
Muaz MALIK 6-2 6-0 Artemiy SOLOVEV
Abhinand ALOOR 6-2 1-6 5-10 Mazhar ATASSI
Raed RIZVIE 0-6 1-6 Dev KANBARGIMATH
Kaushik ARUN KUMAR 6-1 6-2 Idhant KASTWAR
Semifinal
Muaz MALIK 6-2 7-5 Mazhar ATASSI
Dev KANBARGIMATH 6-1 7-5 Kaushik ARUN KUMAR
Final
Muaz MALIK 6-7(2) 1-6 Dev KANBARGIMATH
Winner
Dev KANBARGIMATH