Tournament Details
Topspin Tennis Championship BU12 - Series 2


City :   Dubai

Date :   07/10/2022

Category :   Boys 12

Surface :   Hard

Prize Money :   $

Tournament Location

  • City/Town:  Dubai

  • Tennis club:  TOPSPIN TRAINING CENTER LLC

  • Address:  601, Business Tower Rashidiya
tournament

Login to TE-PIN for full fact sheet information and to enter and withdraw from tournaments. If you do not have an TE-PIN membership please contact us

Tournament Information

Only outline information is shown here. Further detail is available in your TE-PIN account.

Entry via TE-PIN: Please go to TE-PIN. s-pin.com and log into your TE-PIN account to enter.

Entry deadline:   03/10/2022

(Withdrawal on TE-PIN, or after the Freeze Deadline by withdrawal form to the Supervisor & TE)

Singles Main Draw

Size:   32

Dates:   07/10/2022 - 23/10/2022

Singles Qualifying Draw

Size:   8

Dates:   07/10/2022

Sign-In Deadline :  03/10/2022

Doubles Main Draw

Size:  

Dates:   07/10/2022 - 23/10/2022

Sign-in Deadline  03/10/2022

Official Ball:  Head Ball

Prize money offered:   $

Hospitality: 

Rule of the tournament:  Download

Select A Category TO View The Drawsheet

Main Draw 

Start Time07/10/2022

Association ، City ,Dubai

GradeA+

St.
Rank
Cnty
R32
R16
QuarterFinal
Semifinal
Final
Winner
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
4
13
28
40
17
24
7
8
16
29
63
50
5
31
23
10
11
32
12
18
56
27
1
3
21
52
20
83
9
33
2
PRT
TUR
GBR
FRA
CHE
IND
POL
GBR
EGY
IND
ARE
IND
ARE
CAN
JPN
IND
PHL
EGY
AUS
AUS
IND
ARE
DEU
IND
IND
TUR
RUS
TUR
ARE
PAK
IND
IND
Gabriel OLIVEIRA
Mert CELIK
Ali tahir MOHAMMAD
Briac TSALIDIS
Leo BURGER
Shiv THUKRAL
Leon WOJCIECHOWSKI
Nathan KLING
Adam MORSY
Priyaansh JAJOO
Ali AL ALI
Tejas MENON
Rashid ALJESMI
Zaid KHAWAJA
Alexander KRASNOV
Brendan UCHIL
Alexi luca rafael ALDEMITA
Kareem ZEINELDIN
Jasper GOOI
Jayden REBELLO
Jacob TITO
Majed ALABDALLA
Michael HOF
Harkunwar veer SINGH
Ratanveer SINGH
Selcuk kaan YAZICI
Arseniy SOLOVYEV
Can KILICER
Abdulla JANAHI
Ayaan MALIK
Neer ADHYA
Mithun SENDILKUMAR
OLIVEIRA 6-2 6-2
TSALIDIS 6-1 6-4
BURGER 6-4 7-5
WOJCIECHOWSKI 6-2 6-4
MORSY 6-1 6-0
AL ALI 6-2 6-3
ALJESMI 6-2 6-2
UCHIL 6-2 6-0
ALDEMITA W.O
GOOI W.O
ALABDALLA W.O
HOF W.O
YAZICI W.O
KILICER W.O
MALIK W.O
SENDILKUMAR 6-0 6-0
OLIVEIRA 6-2 6-2
WOJCIECHOWSKI W.O
MORSY 6-1 6-0
UCHIL 6-0 6-1
GOOI 4-6 6-1 10-2
ALABDALLA W.O
KILICER 6-1 6-1
SENDILKUMAR 6-1 6-0
OLIVEIRA 6-0 6-1
UCHIL 6-2 6-3
GOOI 6-0 1-0 Ret.
SENDILKUMAR 6-0 6-0
UCHIL 6-3 7-5
SENDILKUMAR 6-2 6-4
UCHIL 6-2 6-4

Qualifying 

Start Time07/10/2022

Association ، City ,Dubai

GradeA+

St.
Rank
Cnty
R8
Qualified
1
2
3
4
5
6
7
8
40
122
63
111
79
32
52
114
FRA
ARE
ARE
FRA
ARE
AUS
RUS
ARE
Briac TSALIDIS
Mohamed AL-ALI
Ali AL ALI
Ayden BERGER FOURAGE
Mohmed AL ALI
Jasper GOOI
Arseniy SOLOVYEV
Fares ALMARZOOQI
TSALIDIS W.O
AL ALI W.O
GOOI 6-0 6-0
SOLOVYEV W.O
Q1
Q2
Q3
Q4

Double 

Round Robin 

Boy's MD

R32
Gabriel OLIVEIRA 6-2 6-2 Mert CELIK
Ali tahir MOHAMMAD 1-6 4-6 Briac TSALIDIS
Leo BURGER 6-4 7-5 Shiv THUKRAL
Leon WOJCIECHOWSKI 6-2 6-4 Nathan KLING
Adam MORSY 6-1 6-0 Priyaansh JAJOO
Ali AL ALI 6-2 6-3 Tejas MENON
Rashid ALJESMI 6-2 6-2 Zaid KHAWAJA
Alexander KRASNOV 2-6 0-6 Brendan UCHIL
Alexi luca rafael ALDEMITA W.O Kareem ZEINELDIN
Jasper GOOI W.O Jayden REBELLO
Jacob TITO W.O Majed ALABDALLA
Michael HOF W.O Harkunwar veer SINGH
Ratanveer SINGH W.O Selcuk kaan YAZICI
Arseniy SOLOVYEV W.O Can KILICER
Abdulla JANAHI W.O Ayaan MALIK
Neer ADHYA 0-6 0-6 Mithun SENDILKUMAR
R16
Gabriel OLIVEIRA 6-2 6-2 Briac TSALIDIS
Leo BURGER W.O Leon WOJCIECHOWSKI
Adam MORSY 6-1 6-0 Ali AL ALI
Rashid ALJESMI 0-6 1-6 Brendan UCHIL
Alexi luca rafael ALDEMITA 6-4 1-6 2-10 Jasper GOOI
Majed ALABDALLA W.O Michael HOF
Selcuk kaan YAZICI 1-6 1-6 Can KILICER
Ayaan MALIK 1-6 0-6 Mithun SENDILKUMAR
QuarterFinal
Gabriel OLIVEIRA 6-0 6-1 Leon WOJCIECHOWSKI
Adam MORSY 2-6 3-6 Brendan UCHIL
Jasper GOOI 6-0 1-0 Ret. Majed ALABDALLA
Can KILICER 0-6 0-6 Mithun SENDILKUMAR
Semifinal
Gabriel OLIVEIRA 3-6 5-7 Brendan UCHIL
Jasper GOOI 2-6 4-6 Mithun SENDILKUMAR
Final
Brendan UCHIL 6-2 6-4 Mithun SENDILKUMAR
Winner
Brendan UCHIL

Boy's QD

R8
Briac TSALIDIS W.O Mohamed AL-ALI
Ali AL ALI W.O Ayden BERGER FOURAGE
Mohmed AL ALI 0-6 0-6 Jasper GOOI
Arseniy SOLOVYEV W.O Fares ALMARZOOQI
Qualified
Briac TSALIDIS Ali AL ALI
Jasper GOOI Arseniy SOLOVYEV