Tournament Details
Topspin Tennis Championship U16 - Series 3


City :   Dubai

Date :   18/11/2022

Category :   Boys 16

Surface :   Hard

Prize Money :   $

Tournament Location

  • City/Town:  Dubai

  • Tennis club:  TOPSPIN TRAINING CENTER LLC

  • Address:  601, Business Tower Rashidiya
tournament

Login to TE-PIN for full fact sheet information and to enter and withdraw from tournaments. If you do not have an TE-PIN membership please contact us

Tournament Information

Only outline information is shown here. Further detail is available in your TE-PIN account.

Entry via TE-PIN: Please go to TE-PIN. s-pin.com and log into your TE-PIN account to enter.

Entry deadline:   14/11/2022

(Withdrawal on TE-PIN, or after the Freeze Deadline by withdrawal form to the Supervisor & TE)

Singles Main Draw

Size:   16

Dates:   18/11/2022 - 27/11/2022

Singles Qualifying Draw

Size:   8

Dates:   18/11/2022

Sign-In Deadline :  14/11/2022

Doubles Main Draw

Size:  

Dates:   18/11/2022 - 27/11/2022

Sign-in Deadline  14/11/2022

Official Ball: 

Prize money offered:   $

Hospitality: 

Rule of the tournament:  Download

Select A Category TO View The Drawsheet

Main Draw 

Start Time18/11/2022

Association ، City ,Dubai

GradeA

St.
Rank
Cnty
R16
QuarterFinal
Semifinal
Final
Winner
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
3
40
16
46
22
35
37
30
26
9
RUS
PAK
IND
IND
CHE
IND
KAZ
IND
GBR
LBN
IND
DEU
IND
DEU
CAN
Ernest YAKUBOVSKIY
Bye
Abdullah BIN ASAD
Brendan UCHIL
Shrish SATWANI
Jesper FREI
Shlok DEV
Shokan BEKBERGEN
Armaan CHOPRA
Kadin DODO
Paul ADEM
Paarth JOSHI
Jonathan ROTH
Naman BEHL
George CAROUBA
Zein IONESCU
YAKUBOVSKIY
UCHIL 6-0 6-0
FREI 6-3 6-2
DEV W.O
CHOPRA W.O
JOSHI 6-4 6-3
ROTH 6-2 6-0
CAROUBA W.O
YAKUBOVSKIY 6-7 6-2 10-5
FREI 6-2 6-2
CHOPRA 6-3 6-1
ROTH 6-0 6-0
YAKUBOVSKIY 6-2 6-2
ROTH 6-0 6-2
ROTH W.O

Qualifying 

Double 

Round Robin 

Boy's MD

R16
Ernest YAKUBOVSKIY
Abdullah BIN ASAD 0-6 0-6 Brendan UCHIL
Shrish SATWANI 3-6 2-6 Jesper FREI
Shlok DEV W.O Shokan BEKBERGEN
Armaan CHOPRA W.O Kadin DODO
Paul ADEM 4-6 3-6 Paarth JOSHI
Jonathan ROTH 6-2 6-0 Naman BEHL
George CAROUBA W.O Zein IONESCU
QuarterFinal
Ernest YAKUBOVSKIY 6-7 6-2 10-5 Brendan UCHIL
Jesper FREI 6-2 6-2 Shlok DEV
Armaan CHOPRA 6-3 6-1 Paarth JOSHI
Jonathan ROTH 6-0 6-0 George CAROUBA
Semifinal
Ernest YAKUBOVSKIY 6-2 6-2 Jesper FREI
Armaan CHOPRA 0-6 2-6 Jonathan ROTH
Final
Ernest YAKUBOVSKIY W.O Jonathan ROTH
Winner
Jonathan ROTH