Tournament Details
PUCA Championship Series - BU16 - Series 3


City :   Dubai

Date :   11/03/2022

Category :   Boys 16

Surface :   Hard

Prize Money :   $

Tournament Location

  • City/Town:  Dubai

  • Tennis club:  TOPSPIN TRAINING CENTER LLC

  • Address:  601, Business Tower Rashidiya
tournament

Login to TE-PIN for full fact sheet information and to enter and withdraw from tournaments. If you do not have an TE-PIN membership please contact us

Tournament Information

Only outline information is shown here. Further detail is available in your TE-PIN account.

Entry via TE-PIN: Please go to TE-PIN. s-pin.com and log into your TE-PIN account to enter.

Entry deadline:   07/03/2022

(Withdrawal on TE-PIN, or after the Freeze Deadline by withdrawal form to the Supervisor & TE)

Singles Main Draw

Size:   32

Dates:   11/03/2022 - 20/03/2022

Singles Qualifying Draw

Size:   8

Dates:   11/03/2022

Sign-In Deadline :  07/03/2022

Doubles Main Draw

Size:  

Dates:   11/03/2022 - 20/03/2022

Sign-in Deadline  07/03/2022

Official Ball: 

Prize money offered:   $

Hospitality: 

Rule of the tournament:  Download

QUALIFYING

Pos Player Age Uae Ranking
1 Denny BERNARD 15 65
Select A Category TO View The Drawsheet

Main Draw 

Start Time11/03/2022

Association ، City ,Dubai

GradeA+

St.
Rank
Cnty
R32
R16
QuarterFinal
Semifinal
Final
Winner
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
1
26
17
32
16
23
30
8
9
40
21
18
55
33
28
12
6
45
34
75
61
13
20
7
3
22
35
83
49
27
4
IND
IND
IND
ARE
RUS
LBN
NLD
CAN
ARE
KAZ
CAN
RUS
ARE
LBN
RUS
IND
RUS
PAK
IND
ARE
HUN
SRB
IND
LKA
ROU
IND
IND
ARE
ROU
ITA
ARE
EGY
Mohammed AZEEZ
Paarth JOSHI
Shrish SATWANI
Khalid FARAIDOONI
Ernest YAKUBOVSKIY
Ralph FARAH
Richard WESTPHAL
Zein IONESCU
Abdulla ALMARZOOQI
Shokan BEKBERGEN
Yassin ELBAHRAWY
Artemiy SOLOVEV
Marwan ALMARZOUQI
Adam EL MASRI
Georgii BOCHAROV
Abhinav MONIKUTTAN
Saad BUKADIDA
Abdullah BIN ASAD
Armaan CHOPRA
Abdulrahman AL MARZOOQI
Daniel BLASKO
Matija PUTIC
Arjun RAMACHANDRAN
Raed RIZVIE
Tudor ZECHERU
Vigneshwar PATCHEAPPANE
Arnav PATIL
Omar FARAIDOONI
Matei SUCU
Nicola ECCHER
Satveer SENDILKUMAR
Khaled IBRAHIM
AZEEZ 6-2 6-1
SATWANI 6-3 6-2
YAKUBOVSKIY 6-2 7-6
WESTPHAL W.O
ALMARZOOQI 6-1 6-4
ELBAHRAWY 6-2 6-2
ALMARZOUQI W.O
MONIKUTTAN 5-7 6-1 10-8
BUKADIDA 6-0 6-0
CHOPRA 6-1 6-0
PUTIC 6-0 6-0
RIZVIE 6-1 6-0
ZECHERU 6-0 6-2
PATIL 6-1 6-0
ECCHER 6-1 6-4
Not played
AZEEZ 6-1 6-1
YAKUBOVSKIY 6-2 6-4
ELBAHRAWY 2-6 7-5 10-6
MONIKUTTAN 6-0 6-0
BUKADIDA 6-2 Ret.
PUTIC 6-2 6-2
ZECHERU 6-0 6-0
ECCHER W.O
YAKUBOVSKIY 6-3 1-6 11-9
ELBAHRAWY 6-4 6-3
PUTIC 6-2 6-0
ECCHER 6-2 6-1
ELBAHRAWY 4-6 6-3 10-6
PUTIC W.O
PUTIC W.O

Qualifying 

Start Time11/03/2022

Association ، City ,Dubai

GradeA+

St.
Rank
Cnty
R8
Qualified
1
2
3
4
5
6
7
8
16
65
RUS
IND
Ernest YAKUBOVSKIY
Denny BERNARD
YAKUBOVSKIY 6-0 6-0
Q1
Q2
Q3
Q4

Double 

Boy's MD

R32
Mohammed AZEEZ 6-2 6-1 Paarth JOSHI
Shrish SATWANI 6-3 6-2 Khalid FARAIDOONI
Ernest YAKUBOVSKIY 6-2 7-6 Ralph FARAH
Richard WESTPHAL W.O Zein IONESCU
Abdulla ALMARZOOQI 6-1 6-4 Shokan BEKBERGEN
Yassin ELBAHRAWY 6-2 6-2 Artemiy SOLOVEV
Marwan ALMARZOUQI W.O Adam EL MASRI
Georgii BOCHAROV 7-5 1-6 8-10 Abhinav MONIKUTTAN
Saad BUKADIDA 6-0 6-0 Abdullah BIN ASAD
Armaan CHOPRA 6-1 6-0 Abdulrahman AL MARZOOQI
Daniel BLASKO 0-6 0-6 Matija PUTIC
Arjun RAMACHANDRAN 1-6 0-6 Raed RIZVIE
Tudor ZECHERU 6-0 6-2 Vigneshwar PATCHEAPPANE
Arnav PATIL 6-1 6-0 Omar FARAIDOONI
Matei SUCU 1-6 4-6 Nicola ECCHER
Satveer SENDILKUMAR Khaled IBRAHIM
R16
Mohammed AZEEZ 6-1 6-1 Shrish SATWANI
Ernest YAKUBOVSKIY 6-2 6-4 Richard WESTPHAL
Abdulla ALMARZOOQI 6-2 5-7 6-10 Yassin ELBAHRAWY
Marwan ALMARZOUQI 0-6 0-6 Abhinav MONIKUTTAN
Saad BUKADIDA 6-2 Ret. Armaan CHOPRA
Matija PUTIC 6-2 6-2 Raed RIZVIE
Tudor ZECHERU 6-0 6-0 Arnav PATIL
Nicola ECCHER W.O
QuarterFinal
Mohammed AZEEZ 3-6 6-1 9-11 Ernest YAKUBOVSKIY
Yassin ELBAHRAWY 6-4 6-3 Abhinav MONIKUTTAN
Saad BUKADIDA 2-6 0-6 Matija PUTIC
Tudor ZECHERU 2-6 1-6 Nicola ECCHER
Semifinal
Ernest YAKUBOVSKIY 6-4 3-6 6-10 Yassin ELBAHRAWY
Matija PUTIC W.O Nicola ECCHER
Final
Yassin ELBAHRAWY W.O Matija PUTIC
Winner
Matija PUTIC

Boy's QD

R8
Ernest YAKUBOVSKIY 6-0 6-0 Denny BERNARD
Qualified
Ernest YAKUBOVSKIY