Tournament Details
Topspin Tennis Championship U16 - Series 1


City :   Dubai

Date :   23/09/2022

Category :   Boys 16

Surface :   Hard

Prize Money :   $

Tournament Location

  • City/Town:  Dubai

  • Tennis club:  TOPSPIN TRAINING CENTER LLC

  • Address:  601, Business Tower Rashidiya
tournament

Login to TE-PIN for full fact sheet information and to enter and withdraw from tournaments. If you do not have an TE-PIN membership please contact us

Tournament Information

Only outline information is shown here. Further detail is available in your TE-PIN account.

Entry via TE-PIN: Please go to TE-PIN. s-pin.com and log into your TE-PIN account to enter.

Entry deadline:   19/09/2022

(Withdrawal on TE-PIN, or after the Freeze Deadline by withdrawal form to the Supervisor & TE)

Singles Main Draw

Size:   32

Dates:   23/09/2022 - 02/10/2022

Singles Qualifying Draw

Size:   8

Dates:   23/09/2022

Sign-In Deadline :  19/09/2022

Doubles Main Draw

Size:  

Dates:   23/09/2022 - 02/10/2022

Sign-in Deadline  19/09/2022

Official Ball:  Head Ball

Prize money offered:   $

Hospitality: 

Rule of the tournament:  Download

Select A Category TO View The Drawsheet

Main Draw 

Start Time23/09/2022

Association ، City ,Dubai

GradeA+

St.
Rank
Cnty
R32
R16
QuarterFinal
Semifinal
Final
Winner
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
7
42
85
55
17
9
39
24
20
16
38
60
57
15
22
50
31
34
8
RUS
IDN
SYR
ARE
IND
IND
CAN
KAZ
GBR
IND
RUS
RUS
IND
RUS
ARE
TUR
IND
ARE
ROU
USA
LBN
IND
IND
Saad BUKADIDA
Bye
Fazza PRAKOSO
Ali ALDAO
Mohammad ALMARZOOQI
Pranav LALWANI
Bye
Vigneshwar PATCHEAPPANE
Zein IONESCU
Bye
Shokan BEKBERGEN
Kadin DODO
Paarth JOSHI
Bye
Bye
Ernest YAKUBOVSKIY
Artemiy SOLOVEV
Bye
Shlok DEV
Savva MOROZOV
Marwan ALMARZOUQI
Kaya CANKARDES
Bye
Shrish SATWANI
Satveer SENDILKUMAR
Bye
Matei SUCU
Reyaan PUNJ
Adam EL MASRI
Arnav PATIL
Bye
Idhant KASTWAR
BUKADIDA
PRAKOSO 6-1 6-0
LALWANI W.O
PATCHEAPPANE
IONESCU
DODO 6-1 6-0
JOSHI
YAKUBOVSKIY
SOLOVEV
DEV W.O
CANKARDES 6-0 6-0
SATWANI
SENDILKUMAR
PUNJ W.O
EL MASRI 6-0 6-0
KASTWAR
BUKADIDA 6-1 6-0
PATCHEAPPANE 6-1 6-2
IONESCU 6-3 6-0
YAKUBOVSKIY 6-0 6-2
SOLOVEV W.O
CANKARDES 6-3 6-2
SENDILKUMAR 6-2 6-1
EL MASRI W.O
BUKADIDA 6-0 6-2
YAKUBOVSKIY W.O
CANKARDES 6-2 7-6
SENDILKUMAR 6-2 6-1

Qualifying 

Double 

Boy's MD

R32
Saad BUKADIDA
Fazza PRAKOSO 6-1 6-0 Ali ALDAO
Mohammad ALMARZOOQI W.O Pranav LALWANI
Vigneshwar PATCHEAPPANE
Zein IONESCU
Shokan BEKBERGEN 1-6 0-6 Kadin DODO
Paarth JOSHI
Ernest YAKUBOVSKIY
Artemiy SOLOVEV
Shlok DEV W.O Savva MOROZOV
Marwan ALMARZOUQI 0-6 0-6 Kaya CANKARDES
Shrish SATWANI
Satveer SENDILKUMAR
Matei SUCU W.O Reyaan PUNJ
Adam EL MASRI 6-0 6-0 Arnav PATIL
Idhant KASTWAR
R16
Saad BUKADIDA 6-1 6-0 Fazza PRAKOSO
Pranav LALWANI 1-6 2-6 Vigneshwar PATCHEAPPANE
Zein IONESCU 6-3 6-0 Kadin DODO
Paarth JOSHI 0-6 2-6 Ernest YAKUBOVSKIY
Artemiy SOLOVEV W.O Shlok DEV
Kaya CANKARDES 6-3 6-2 Shrish SATWANI
Satveer SENDILKUMAR 6-2 6-1 Reyaan PUNJ
Adam EL MASRI W.O Idhant KASTWAR
QuarterFinal
Saad BUKADIDA 6-0 6-2 Vigneshwar PATCHEAPPANE
Zein IONESCU W.O Ernest YAKUBOVSKIY
Artemiy SOLOVEV 2-6 6-7 Kaya CANKARDES
Satveer SENDILKUMAR 6-2 6-1 Adam EL MASRI
Semifinal
Saad BUKADIDA Ernest YAKUBOVSKIY
Kaya CANKARDES Satveer SENDILKUMAR
Final
Winner