The New Season 2020/2021 will Start on 1st of October 2020

Tournament Details
Wilson Future Pro Talent Leg 3 - Men's


City :   Dubai

Date :   23/01/2020

Category :   Men Pro Circuit

Surface :   Hard

Prize Money :   $5000

Tournament Location

  • City/Town:  Dubai

  • Tennis club:  FUTUREPRO

  • Address:  602, The Onyx Tower 2
tournament

Login to TE-PIN for full fact sheet information and to enter and withdraw from tournaments. If you do not have an TE-PIN membership please contact us

Tournament Information

Only outline information is shown here. Further detail is available in your TE-PIN account.

Entry via TE-PIN: Please go to TE-PIN. s-pin.com and log into your TE-PIN account to enter.

Entry deadline:   19/01/2020

(Withdrawal on TE-PIN, or after the Freeze Deadline by withdrawal form to the Supervisor & TE)

Singles Main Draw

Size:   16

Dates:   23/01/2020 - 01/02/2020

Singles Qualifying Draw

Size:   8

Dates:   23/01/2020

Sign-In Deadline :  19/01/2020

Doubles Main Draw

Size:  

Dates:   23/01/2020 - 01/02/2020

Sign-in Deadline  19/01/2020

Official Ball:  Wilson

Prize money offered:   $5000

Hospitality: 

Select A Category TO View The Drawsheet

Main Draw 

Start Time23/01/2020

Association ، CityTennis Federation ,Dubai

GradeC

St.
Rank
Cnty
R16
QuarterFinal
Semifinal
Final
Winner
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1
20
58
3
18
20
60
19
9
17
50
53
64
4
14
4
UNI
IND
NET
EGY
UKR
UNI
MOR
EGY
FRA
Simon ROBERTS
Rohit GANESHANI
Abdulla ALTAMIMI
Garv BAHL
Cristian COSTIN
Vincent WEVE
Mohamed ABDELKADER
Vishvakanth ALEXANDER
Ethan MILGAN
Amr HAZEM
Oleg GERASKIN
Hassan BAROUDI
Elmehdi ELASFAR
Alexander PUSTOVIT
Adham GABR
Nicolas ABDALLAH
ROBERTS 6-0 6-0
BAHL 6-0 6-0
COSTIN 6-3 6-1
ABDELKADER 6-2 6-0
HAZEM 6-1 6-3
GERASKIN 7-5 6-2
PUSTOVIT 6-1 6-0
GABR 7-6(4) 6-1
ROBERTS W.O
COSTIN 1-6 6-0 10-8
GERASKIN 6-1 0-6 11-9
PUSTOVIT 6-2 6-1
ROBERTS 6-0 6-1
PUSTOVIT W.O
ROBERTS 6-1 6-0

Qualifying 

Start Time23/01/2020

Association ، CityTennis Federation ,Dubai

GradeC

St.
Rank
Cnty
R8
Qualified
1
2
3
4
5
6
7
8
58
32
74
4
Abdulla ALTAMIMI
Shrey KOHLI
Mahyar GHASSEMI
Alexander PUSTOVIT
ALTAMIMI 6-2 6-2
PUSTOVIT W.O
Q1
Q2
Q3
Q4

Double 

Main Draw

R16
Simon ROBERTS 6-0 6-0 Rohit GANESHANI
Abdulla ALTAMIMI 0-6 0-6 Garv BAHL
Cristian COSTIN 6-3 6-1 Vincent WEVE
Mohamed ABDELKADER 6-2 6-0 Vishvakanth ALEXANDER
Ethan MILGAN 1-6 3-6 Amr HAZEM
Oleg GERASKIN 7-5 6-2 Hassan BAROUDI
Elmehdi ELASFAR 1-6 0-6 Alexander PUSTOVIT
Adham GABR 7-6(4) 6-1 Nicolas ABDALLAH
QuarterFinal
Simon ROBERTS W.O Garv BAHL
Cristian COSTIN 1-6 6-0 10-8 Mohamed ABDELKADER
Amr HAZEM 1-6 6-0 9-11 Oleg GERASKIN
Alexander PUSTOVIT 6-2 6-1 Adham GABR
Semifinal
Simon ROBERTS 6-0 6-1 Cristian COSTIN
Oleg GERASKIN W.O Alexander PUSTOVIT
Final
Simon ROBERTS 6-1 6-0 Alexander PUSTOVIT
Winner
Simon ROBERTS

Qualy Draw

R8
Abdulla ALTAMIMI 6-2 6-2 Shrey KOHLI
Mahyar GHASSEMI W.O Alexander PUSTOVIT
Qualified
Abdulla ALTAMIMI Alexander PUSTOVIT