Tournament Details
Rackets Academy Under 16 Boys


City :   Dubai

Date :   10/06/2022

Category :   Boys 16

Surface :   Hard

Prize Money :   $

Tournament Location

  • City/Town:  Dubai

  • Tennis club:  RACKETS TENNIS TRAINING SERVICES

  • Address:  Green Community, Motor City, Dubai
tournament
  •   +971523724224

  •   register@racketsacademy.ae

  •  

Login to TE-PIN for full fact sheet information and to enter and withdraw from tournaments. If you do not have an TE-PIN membership please contact us

Tournament Information

Only outline information is shown here. Further detail is available in your TE-PIN account.

Entry via TE-PIN: Please go to TE-PIN. s-pin.com and log into your TE-PIN account to enter.

Entry deadline:   07/06/2022

(Withdrawal on TE-PIN, or after the Freeze Deadline by withdrawal form to the Supervisor & TE)

Singles Main Draw

Size:   32

Dates:   10/06/2022 - 19/06/2022

Singles Qualifying Draw

Size:   8

Dates:   10/06/2022

Sign-In Deadline :  07/06/2022

Doubles Main Draw

Size:  

Dates:   10/06/2022 - 19/06/2022

Sign-in Deadline  07/06/2022

Official Ball:  Head Pro

Prize money offered:   $

Hospitality: 

Rule of the tournament:  Download

QUALIFYING

Pos Player Age UAE Ranking
1 Idhant KASTWAR 15 10
2 Shokan BEKBERGEN 15 22
Select A Category TO View The Drawsheet

Main Draw 

Start Time10/06/2022

Association ، City ,Dubai

GradeA+

St.
Rank
Cnty
R32
R16
QuarterFinal
Semifinal
Final
Winner
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
6
3
58
45
61
36
9
44
67
62
28
22
40
48
10
2
19
39
18
11
17
13
51
42
38
5
IND
RUS
PHL
FRA
AUS
BGD
CAN
GBR
FRA
RUS
CAN
KAZ
PAK
FRA
IND
RUS
RUS
IND
RUS
IND
LBN
EGY
LKA
LBN
RUS
IND
SWE
IND
USA
Mohammed AZEEZ
Bye
Ernest YAKUBOVSKIY
Jyle daniel LANDICHO
Maximilien COUSIN
Jayden REBELLO
Khondoker SHAHID
Zein IONESCU
Enzo KAHI
Raphael HAUDEVILLE
Timur GORDEEV
Yassin ELBAHRAWY
Shokan BEKBERGEN
Abdullah BIN ASAD
Raphael COUSIN
Idhant KASTWAR
Saad BUKADIDA
Artemiy SOLOVEV
Arnav PATIL
Georgii BOCHAROV
Ayaan SINGH
Ralph FARAH
Bye
Khaled IBRAHIM
Raed RIZVIE
Adam EL MASRI
Savva MOROZOV
Arjun RAMACHANDRAN
Axel RABER
Elham EDAVALATH
Bye
Muaz MALIK
AZEEZ
YAKUBOVSKIY W.O
REBELLO 7-6(5) 4-6 10-5
IONESCU W.O
KAHI 6-0 6-1
GORDEEV 6-0 6-4
BEKBERGEN W.O
COUSIN W.O
BUKADIDA 6-0 6-2
PATIL W.O
FARAH W.O
IBRAHIM
RIZVIE W.O
MOROZOV W.O
RABER W.O
MALIK
YAKUBOVSKIY W.O
IONESCU 6-3 6-3
KAHI 6-1 4-6 10-6
COUSIN 6-2 7-5
BUKADIDA W.O
IBRAHIM 6-1 6-3
MOROZOV W.O
RABER W.O
YAKUBOVSKIY W.O
KAHI W.O
BUKADIDA W.O
MOROZOV W.O
YAKUBOVSKIY W.O
BUKADIDA 6-2 6-0
BUKADIDA 6-1 6-0

Qualifying 

Double 

Round Robin 

Boy's MD

R32
Mohammed AZEEZ
Ernest YAKUBOVSKIY W.O Jyle daniel LANDICHO
Maximilien COUSIN 6-7(5) 6-4 5-10 Jayden REBELLO
Khondoker SHAHID W.O Zein IONESCU
Enzo KAHI 6-0 6-1 Raphael HAUDEVILLE
Timur GORDEEV 6-0 6-4 Yassin ELBAHRAWY
Shokan BEKBERGEN W.O Abdullah BIN ASAD
Raphael COUSIN W.O Idhant KASTWAR
Saad BUKADIDA 6-0 6-2 Artemiy SOLOVEV
Arnav PATIL W.O Georgii BOCHAROV
Ayaan SINGH W.O Ralph FARAH
Khaled IBRAHIM
Raed RIZVIE W.O Adam EL MASRI
Savva MOROZOV W.O Arjun RAMACHANDRAN
Axel RABER W.O Elham EDAVALATH
Muaz MALIK
R16
Mohammed AZEEZ W.O Ernest YAKUBOVSKIY
Jayden REBELLO 3-6 3-6 Zein IONESCU
Enzo KAHI 6-1 4-6 10-6 Timur GORDEEV
Shokan BEKBERGEN 2-6 5-7 Raphael COUSIN
Saad BUKADIDA W.O Arnav PATIL
Ralph FARAH 1-6 3-6 Khaled IBRAHIM
Raed RIZVIE W.O Savva MOROZOV
Axel RABER W.O Muaz MALIK
QuarterFinal
Ernest YAKUBOVSKIY W.O Zein IONESCU
Enzo KAHI W.O Raphael COUSIN
Saad BUKADIDA W.O Khaled IBRAHIM
Savva MOROZOV W.O Axel RABER
Semifinal
Ernest YAKUBOVSKIY W.O Enzo KAHI
Saad BUKADIDA 6-2 6-0 Savva MOROZOV
Final
Ernest YAKUBOVSKIY 1-6 0-6 Saad BUKADIDA
Winner
Saad BUKADIDA